Rozpoczęcie dnia od wypicia wody z cytryną na czczo, jogi i zjedzenia odżywczego śniadanie to dopiero początek drogi do tego by mieć swoje zdrowie pod kontrolą. By czuć się bezpiecznie powinnyśmy pamiętać by raz w roku wybrać się do lekarza i wykonać kompleksowe badania. 

Zaczynamy od OB i morfolgii. 

  • Odczyn Biernackiego (OB) jest markerem stanu zapalnego. Oznacza to, że jego podwyższony poziom wskazuje na istnienie stanu zapalnego, ale nie pozwala określić jego lokalizacji ani czynnika sprawczego (bakterie, wirusy, pasożyty). Oznaczanie OB to jednocześnie jedno z najczęściej wykonywanych badań laboratoryjnych krwi. Zazwyczaj wykonuje się je równocześnie z morfologią.
  • Morfologia to podstawowe badanie laboratoryjne wykonywane w celu rozpoznania schorzenia lub wczesnego wykrywania nieprawidłowości. Badanie morfologiczne polega na analizie składu krwi z uwzględnieniem liczby i jakości poszczególnych elementów morfotycznych – krwinek czerwonych, białych i płytkowych. 
  • cukier 
  • Badania TSH (hormon działający na tarczycę) i FT3 i Ft4  oraz USG tarczycy coraz więcej kobiet cierpi na zmiany hormonalne. Jeżeli Twoja mama lub babcia ma chorą tarczycę, Twoja praca wymaga od Ciebie ogromnego wysiłku i stresu, cierpisz na częste bóle głowy, masz łaknienie na słodycze? to wszystko może wskazywać na zmiany w gospodarce hormonalnej. Warto wówczas wykonać kompleksowe badania poziomu hormonów. 

Poziom witamin i minerałów, a zdrowie kobiety. 

Czy wiesz, że podczas okresu tracisz około 15 - 30 miligramów żelaza? co może być bezpośrednią przyczyną anemii i narastania nieprzyjemnych objawów PMS. Uprawiasz jogging w mieście możesz mieć niedobory cynku i selenu. Nasz organizm zużywa te pierwiastki do usunięcia z płuc wdychanych podczas biegania metali ciężkich. Niski poziom selenu może mieć wpływ na problemy z tarczycą. Selen odpowiada bowiem za przekształcanie T4 (tyroksyna) w T3 (tzw. krążący hormon tarczycy) jest także przeciwutleniaczem. Cynk natomiast reguluje poziom hormonów. Dlatego, powinnyśmy raz na rok zbadać poziom magnezu, żelaza, jodu, selenu, cynku. Witaminy pomagają nam lepiej rozkładać i wchłaniać minerały dbajmy o właściwy poziom witamin A, C czy D3 oraz witamin z grupy B. O dodatkową suplementację powinny zadbać w szczególności kobiety przygotowujące się do ciąży i będące w ciąży. 

Badania u ginekologa i radiologa. 

Każda z nas raz na rok powinna zarejestrować się na badania do ginekologa lub radiologa  i zrealizować cykl badań: cytologia, USG dopochwowe, USG brzucha, USG piersi.

  • Cytologia jest jedynym badaniem profilaktycznym umożliwiającym wykrycie wirusa HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) powodującego u kobiet raka szyjki macicy. Pamiętajmy jednak, że tylko regularnie wykonywane badanie cytologiczne daje Nam 100 % pewność. Każda cytologia bowiem niesie ryzyko "nierzeczywistego" wyniku - np. ze względu na źle pobrany materiał, złe zabezpieczenie materiału, zastosowanie patyczka do cytologii bez wypustek itp. Wyniki z cytologii mogą stanowić podstawę do dalszych badań  np. badania bakteriologiczne i konsultacji z lekarzem. 
  • USG piersi lub mammografia są badaniami profilaktycznymi chroniącymi Nas przede wszystkim przed niekontrolowanym rozwojem zmian w piersiach np. mięśniaki, gruczolaki, włókniaki czy rak piersi. Badanie ma na celu weryfikację stanu piersi, obserwacji ewentualnych drobnych zmian czy konkretnej reakcji w przypadku wykrycia zmian rakowych. Mammografia u kobiet 50+ powinna być wykonywana regularnie co 2 lata. Warto dodatkowo przez cały rok wykonywać samobadanie piersi, które da Nam większą świadomość swojego ciała i pozwoli na szybszą reakcję w razie wykrycia zmian. 
  • USG dopochwowe i USG brzucha badania dające możliwość przyglądnięcia się dokładnie układowi rozrodczemu kobiety. Badania są pomocne w diagnostyce np. endometriozy, diagnostyce wczesnej ciąży, plamienia między okresem, mięśniaków. USG jest badaniem profilaktycznym mogącym wykryć m.in. raka jajnika czy raka trzonu macicy. 

 

 

 

Babskie badania - czyli jakie badania wykonać raz na rok?

25 maja 2020

Wesprzyj GHG

Napisz do Nas!

karolinaochala@gmail.com    |    www.gohealthygirl.pl 

Go Healthy Girl.