Każda kobieta, w każdym wieku i na każdym etapie życia powinna wiedzieć gdzie ma swoje dno miednicy oraz rozumieć nim świadomie pracować. Mięśnie dna miednicy to bardzo aktywna grupa, która pracuje w naszym ciele dzień i noc. Jeśli chcemy, aby nam dobrze, długo i zdrowo służyły, kobiety powinny zacząć od praktykowania zdrowych nawyków ruchowych i postawy w codzienności. Dlaczego? Dlatego, że każda z nas przez kilkanaście godzin doby zajmuje się pracą, domem i dziećmi. Kilkanaście godzin stoimy, siedzi, dźwiga, sprząta, nosi itd. To jest ruch, który ma wpływ na nasze ciało każdego dnia.

Anatomia mięśni dna miednicy.

Dno miednicy anatomicznie to skomplikowany system mięśni, powięzi i więzadeł, rozpiętych między kostnym rusztowaniem miednicy. Mówiąc prościej jest to obszar zbudowany z wielu warstw tkanek, o kształcie rombu, który zamyka od dołu nasz tułów, utrzymując w odpowiednim położeniu narządy miednicy mniejszej Poza wspomnianą podporą narządów miednicy mniejszej dno miednicy spełnia w naszym ciele wiele innych ważnych funkcji, jak np.:
• odruchowe napinanie się podczas zmian ciśnienia śródbrzusznego (jakie ma miejsce np. podczas kaszlu,kichania, śmiania się, skakania itp.),
• zamykanie cewki moczowej/odbytu w fazie gromadzenia moczu/ stolca dla zapewnienia kontynencji,
• otwieranie/ rozluźnianie cewki moczowej/odbytu w fazie oddawania moczu/stolca, a także podczas współżycia oraz porodu,
• głębokie stabilizowanie tułowia.

Miednica jako centrum kreacji, zdrowia i kobiecości. 

Mięśnie dna miednicy do grupa mięśniowa, które jest aktywna w naszym ciele cały czas. Złe nawyki postawy i czynności dnia codziennego, bardzo intensywny sport, ciężka praca fizyczna oraz ciąża/e i porody mogą przeciążać mięśnie dna miednicy (MDM), prowadząc do licznych dysfunkcji tej części ciała.

Niewydolność mięśni dna miednicy może prowadzić do nietrzymania moczu, stolca, gazów, do obniżenia narządów miednicy mniejszej (ścian pochwy, macicy, pęcherza moczowego, jelita), a także do zaburzeń sfery seksualnej.

Problemy dotyczą nie tylko kobiet dojrzałych czy starszych - także duża część kobiet młodych po ciąży i porodzie(bez względu na rodzaj porodu; SN czy CC), cierpi na różnego rodzaju dolegliwości związane ze osłabionymi mięśniami dna miednicy.

Miednica z dnem miednicy jest centrum naszego ciała w ujęciu biomechanicznym, ale jest także obszarem, naszej identyfikacji z kobiecością. Tu zawarte są narządy umożliwiające nam życie, ale także narządy, dzięki którym kobieta może wydawać na świat potomstwo. Jest to centrum kreacji, zdrowia i przyjemności. Niestety wiele kobiet nie ma świadomości swojej budowy ciała, jego funkcjonowania i czucia, stąd w moim odczuciu bierze się tak dużo problemów uroginekologicznych. Dlatego tak ważna są:

1. wiedza na temat budowy i podstawowych funkcji obszaru intymnego swojego ciała,

2. świadomość swojego ciała,

3. świadomość zagrożeń, które mogą wystąpić przy zaniedbywaniu powyższych punktów,

4. profilaktyka, mająca na celu przeciwdziałanie negatywnym skutkom niewydolności mięśni dna miednicy.

 

Czy potrafisz zlokalizować 
swoje mięśnie dna miednicy?

08 maja 2020

Wesprzyj GHG

Napisz do Nas!

karolinaochala@gmail.com    |    www.gohealthygirl.pl 

Go Healthy Girl.