Od dwóch lat najczęściej pojawiającym się pytaniem podczas Naszej kampanii jest - “Czy możecie mi polecić dobrego specjalistę?” Rozumiemy Waszą sytuację same przeprowadziłyśmy się z małego miasta do Krakowa. Wiemy jak ciężko jest zacząć budować tu swoje drugie życie na nowo i mamy świadomość jak ciężko jest znaleźć dobrego lekarza. 

Od czego zacząć? 

Zastanów się dokładnie czego oczekujesz? Czy szukasz lekarza z jakiegoś konkretnego powodu? Masz jakieś konkretne dolegliwości, a może po prostu szukasz kogoś do rutynowych badań, kogoś kto raz na rok będzie od Ciebie dbał? Odpowiedzi na te pytania są bardzo ważne nie każdy lekarz ginekolog będzie mógł prowadzić Twoją ciąże, nie każdy też porozmawia z Tobą w wystarczający sposób
o zaburzeniach hormonalnych czy poprowadzi Cię po inwazyjnym zabiegu ginekologicznym tak byś czuła się bezpiecznie. 

Twój lekarz ginekolog powinien być idealny właśnie dla Ciebie.  Co to oznacza?
Ne powinnaś czuć się winna, gdy lekarz polecany przez Twoją koleżankę niekoniecznie odpowiada Twoim standardom np. wykonuje niechlujnie badania lub jest nie przyjemny podczas wizyty. To Ty masz się czuć u lekarza komfortowo
i bezpiecznie. Nie bój się podchodzić asertywnie podczas wizyty, zadawaj pytania, dziel się wątpliwościami z lekarzem. Łatwiej będzie Ci zdecydować czy to ten jedyny. 

Znamy się jak łyse konie? czy warto budować relacje z swoim lekarzem? 

Ważne jest by znaleźć swojego lekarza i ustabilizować wizyty ginekologiczne.
Jak już wspomniałyśmy do kontroli ginekologicznej powinnyśmy chodzić
raz na rok. Taka wizyta powinna dać Nam poczucie komfortu i bezpieczeństwa.
Jeżeli mamy takie zalecenia od lekarza np. ze względu na stan zdrowia powinnyśmy chodzić na badania częściej. Specjalista z którym widzimy się raz na rok, po takiej rutynowej wizycie będzie w stanie obiektywnie stwierdzić czy w Naszym ciele nie zaszły jakieś widoczne i ryzykowne zmiany, łatwiej będzie mu przepisać odpowiednią receptę, łatwiej mu będzie zadbać o Nasze samopoczucie podczas wizyty. Wszystko będzie przebiegało szybciej, swobodniej, będziesz czuła się mniej skrępowana i bardziej zaopiekowana.  To ważne zwłaszcza w kryzysowych sytuacjach.

Na co zwracać uwagę przy wyborze przychodni i lekarza? 

Gdy już szukasz lekarza ginekologa pytając mamę, siostrę, koleżanek, innego ważnego dla Ciebie specjalisty, czytając opinie w internecie - jeżeli nadal masz jakiekolwiek wątpliwości do którego ginekologa pójść możesz zadzwonić wcześniej na recepcje zadać kilka pytań, które zapewnią Cię, że wybrana klinika, przychodnia będzie dla Ciebie ok. 

Przy pierwszej wizycie przygotuj się, zadaj kilka pytań lekarzowi, zweryfikuj gabinet np. czy jest czysto. Twoje pierwsze wrażenie będzie bardzo ważne, w końcu to Ty zadecydujesz czy przyjdziesz w to samo miejsce następnym razem. Po wizycie zastanów się czy coś byś zmieniła? Jeżeli tak dlaczego? Daj sobie czas, w końcu widzicie się dopiero za rok. 

Jeżeli po wizycie coś Cię martwi, lekarz zachował się wobec Ciebie nieprzyjemnie? Zostaw opinię na forum, zadzwoń na recepcję i zgłoś problem - ważne jest by inne osoby ostrzec przed konkretnym lekarzem lub kliniką.
W krytycznych sytuacjach napisz skargę pisemną, zgłoś problem do lokalnej Izby Lekarskiej. Pamiętaj to Twój wybór do jakiego lekarza będziesz chodzić! Dbanie o siebie to nie tylko wykonywanie badań to również komfort wizyty lekarskiej i bezpieczeństwo podczas badania. 

 

 

 

Jak znaleźć wymarzonego lekarza? 

17 kwietnia 2020

Wesprzyj GHG

Napisz do Nas!

karolinaochala@gmail.com    |    www.gohealthygirl.pl 

Go Healthy Girl.