Go Healthy Girl jest projektem założonej przeze mnie - Karolinę Sztyler w 2017 r. Fundacji Admoveri. Kampania edukacyjna powstała na skutek moich własnych doświadczeń i problemów zdrowotnych. Uczestniczki kampanii przed rozpoczęciem cyklu wykładowego mogą wysłuchać w skrócie mojej historii.
W 2018 podczas rutynowych badań cytologicznych wykryto u mnie wirusa HPV (wirus brodawczaka ludzkiego). Konsekwencją funkcjonowania wirusa w moim organizmie była dysplazja komórkowa czyli przed nowotworowe zmiany w nabłonkach komórek. 

Cykl badań i konsultacji lekarskich (m.in. kolposkopia, pobieranie wycinka do badania histopatologicznego) dały potwierdzenie, iż zmiana jest na tyle duża, że nie można się jej dłużej przyglądać. Zarażony wirusem fragment szyjki macicy trzeba  jak najszybciej usunąć poprze zabieg konizacji. 

Pojawienie się moich  problemów ginekologicznych dało pretekst do rozmów wśród przyjaciół, rodziny, koleżanek z pracy o zdrowiu intymnym i rozterkach z nim związanych. 

Część czasu spędzanego w pracy wykorzystywałam na analizę polityki NFZ wobec profilaktyki onkologicznej, sposobie przeprowadzania kampanii informacyjnych dotyczących zdrowia, szukania danych i specjalistów umożliwiających mi zbudowanie Projektu, który będzie w stanie w krótkim czasie dotrzeć do wielu kobiet z potrzebną im wiedzą.

 

Promocja zdrowia intymnego <3 

Sama promocja profilaktyki onkologicznej dotyczącej narządów płciowych nie jest wystarczająca o ile nie nadamy jej kontekstu,przekonywującego uzasadnienia. Samo - badaj się już dzisiaj nie wystarczy! Wirus HPV przenoszony jest w 99 % drogą płciową - co więcej w przypadku wirusa brodawczaka ludzkiego powiedzenie "załóż prezerwatywę" nie wystarczy, bowiem ona w żaden sposób nie chroni Nas przed wirusem. Niuansów związanych z ochroną Naszego zdrowia intymnego jest mnóstwo, nikt niestety rzetelnie Nas w tym zakresie nie edukuje. Nie dając tym samym argumentów do tego by rozsądniej podejść chociażby do swojego zdrowia seksualnego. 

Go Healthy Girl to inicjatywa mająca na celu podczas jesiennej kampanii integrowanie odpowiednich specjalistów i zachęcania ich do dzielenia się wiedzą pro publico bono. Clue sukcesu projektu to seksuolodzy, ginekolodzy, fizjoterapeutki uroginekologiczne dostępni za darmo, w kilkunastu miejscach w Krakowie dla każdej kobiety, która chcę zadbać o swoje zdrowie we właściwy sposób. Co to oznacza ?

Dla Nas profilaktyka to nie tylko badania. Ogromnie ważnym elementem kampanii jest promowanie idei życia w zgodzie ze sobą, dbania o swoje dobre samopoczucie i komfort psychiczny, docenienia przyjemności czerpanej z seksu, pielęgnowania swojego ciała i przygotowywania go na wyzwania: zajście w ciąże czy poród. To wszystko stanowi o Naszej profilaktyce i mądrym podejściu do tego co najważniejsze - zdrowia!

 

Fałszywe poczucie bezpieczeństa. 

NFZ dzisiaj nie daje kobietom żadnego profilaktycznego wsparcia. Darmowe badania cytologiczne raz na 3 lata czy darmowa mammografia dla kobiet 50+ są stanowczo nie wystarczające. Co więcej dają kobietom fałszywe poczucie bezpieczeństwa. 

Badanie cytologiczne jest jedynym badaniem profilaktycznym, które daje możliwość wykrycia zmian przed rakowych w szyjce macicy. Jednak niewiele kobiet wiem,że badanie to ma około 70% wiarygodności tzn. Twój wynik pomimo uzyskania pozytywnej opinii lekarza, nadal może w 30% nieść ryzyko nie ujawnienia "nieprawidłowych" zmian w Twoich narządach płciowych. Dlatego, regularne badanie się raz na rok jest tak ważne. 

Zadaj sobie teraz pytanie czy wiedząc o takim ryzyku chciałabyś czekać na kolejne badanie aż 3 lata? 

Coraz młodsze kobiety chorują na raka piersi. Nie daj sobie wmówić, że masz dwadzieścia kilka lat i nie musisz regularnie badać swoich piersi. Stoimy na stanowisku, że każda kobieta powinna wykonywać wszystkie profilaktyczne badania raz na rok. Wcześnie wykryta choroba umożliwia Nam szansę na mniej inwazyjne leczenie, a w konsekwencji uratowanie życia. A ja jestem tego realnym  przykładem. 

Masz problem? Napisz do Nas. 

Jesteśmy z Wami od dwóch lat. Udało Nam się wyedukować przez ten czas z sukcesem ponad 1 000 kobiet z Uniwersytetów i korporacji. Ale przychodzą do Nas, też dojrzałe kobiety z problemem nietrzymania moczu, zaniepokojone mamy chcące nauczyć się rozmawiać z dziećmi o ich seksualności, amazonki szukające wsparcia czy zagubione osoby z grupy LGBTQ+. Każda z tych osób jest dla Nas wyjątkowa. Każda z tych osób na swój sposób chce z porozmawiać o #zdrowiu. Właśnie po to jesteśmy <3 

Co roku jesienią możecie Nas spotkać na wybranych Uniwersytetach, na kawie w Hevre na Kazmierzu, w BoConcept na Zabłociu. Szukajcie harmonogramów spotkań na www.gohealthygirl.pl oraz Naszych socialach. 

Masz pytanie? napisz do mnie: karolina@gohealthygirl.pl 

 

 

Na początku nie było różowo.
Czyli jak powstała inicjatywa
Go Healthy Girl? 

17 kwietnia 2020

Wesprzyj GHG

Napisz do Nas!

karolinaochala@gmail.com    |    www.gohealthygirl.pl 

Go Healthy Girl.