Go Healthy Girl jest projektem założonej przeze mnie - Karolinę Sztyler w 2017 r. Fundacji Admoveri. Kampania edukacyjna powstała na skutek moich własnych doświadczeń i problemów zdrowotnych. Uczestniczki kampanii przed rozpoczęciem cyklu wykładowego mogą wysłuchać w skrócie mojej historii.
W 2018 podczas rutynowych badaÅ„ cytologicznych wykryto u mnie wirusa HPV (wirus brodawczaka ludzkiego). KonsekwencjÄ… funkcjonowania wirusa w moim organizmie byÅ‚a dysplazja komórkowa czyli przed nowotworowe zmiany w nabÅ‚onkach komórek. 

Cykl badaÅ„ i konsultacji lekarskich (m.in. kolposkopia, pobieranie wycinka do badania histopatologicznego) daÅ‚y potwierdzenie, iż zmiana jest na tyle duża, że nie można siÄ™ jej dÅ‚użej przyglÄ…dać. Zarażony wirusem fragment szyjki macicy trzeba  jak najszybciej usunąć poprze zabieg konizacji. 

Pojawienie siÄ™ moich  problemów ginekologicznych daÅ‚o pretekst do rozmów wÅ›ród przyjaciół, rodziny, koleżanek z pracy o zdrowiu intymnym i rozterkach z nim zwiÄ…zanych. 

Część czasu spędzanego w pracy wykorzystywałam na analizę polityki NFZ wobec profilaktyki onkologicznej, sposobie przeprowadzania kampanii informacyjnych dotyczących zdrowia, szukania danych i specjalistów umożliwiających mi zbudowanie Projektu, który będzie w stanie w krótkim czasie dotrzeć do wielu kobiet z potrzebną im wiedzą.

 

Promocja zdrowia intymnego <3 

Sama promocja profilaktyki onkologicznej dotyczÄ…cej narzÄ…dów pÅ‚ciowych nie jest wystarczajÄ…ca o ile nie nadamy jej kontekstu,przekonywujÄ…cego uzasadnienia. Samo - badaj siÄ™ już dzisiaj nie wystarczy! Wirus HPV przenoszony jest w 99 % drogÄ… pÅ‚ciowÄ… - co wiÄ™cej w przypadku wirusa brodawczaka ludzkiego powiedzenie "załóż prezerwatywÄ™" nie wystarczy, bowiem ona w żaden sposób nie chroni Nas przed wirusem. Niuansów zwiÄ…zanych z ochronÄ… Naszego zdrowia intymnego jest mnóstwo, nikt niestety rzetelnie Nas w tym zakresie nie edukuje. Nie dajÄ…c tym samym argumentów do tego by rozsÄ…dniej podejść chociażby do swojego zdrowia seksualnego. 

Go Healthy Girl to inicjatywa mająca na celu podczas jesiennej kampanii integrowanie odpowiednich specjalistów i zachęcania ich do dzielenia się wiedzą pro publico bono. Clue sukcesu projektu to seksuolodzy, ginekolodzy, fizjoterapeutki uroginekologiczne dostępni za darmo, w kilkunastu miejscach w Krakowie dla każdej kobiety, która chcę zadbać o swoje zdrowie we właściwy sposób. Co to oznacza ?

Dla Nas profilaktyka to nie tylko badania. Ogromnie ważnym elementem kampanii jest promowanie idei życia w zgodzie ze sobą, dbania o swoje dobre samopoczucie i komfort psychiczny, docenienia przyjemności czerpanej z seksu, pielęgnowania swojego ciała i przygotowywania go na wyzwania: zajście w ciąże czy poród. To wszystko stanowi o Naszej profilaktyce i mądrym podejściu do tego co najważniejsze - zdrowia!

 

FaÅ‚szywe poczucie bezpieczeÅ„sta. 

NFZ dzisiaj nie daje kobietom żadnego profilaktycznego wsparcia. Darmowe badania cytologiczne raz na 3 lata czy darmowa mammografia dla kobiet 50+ sÄ… stanowczo nie wystarczajÄ…ce. Co wiÄ™cej dajÄ… kobietom faÅ‚szywe poczucie bezpieczeÅ„stwa. 

Badanie cytologiczne jest jedynym badaniem profilaktycznym, które daje możliwość wykrycia zmian przed rakowych w szyjce macicy. Jednak niewiele kobiet wiem,że badanie to ma okoÅ‚o 70% wiarygodnoÅ›ci tzn. Twój wynik pomimo uzyskania pozytywnej opinii lekarza, nadal może w 30% nieść ryzyko nie ujawnienia "nieprawidÅ‚owych" zmian w Twoich narzÄ…dach pÅ‚ciowych. Dlatego, regularne badanie siÄ™ raz na rok jest tak ważne. 

Zadaj sobie teraz pytanie czy wiedzÄ…c o takim ryzyku chciaÅ‚abyÅ› czekać na kolejne badanie aż 3 lata? 

Coraz mÅ‚odsze kobiety chorujÄ… na raka piersi. Nie daj sobie wmówić, że masz dwadzieÅ›cia kilka lat i nie musisz regularnie badać swoich piersi. Stoimy na stanowisku, że każda kobieta powinna wykonywać wszystkie profilaktyczne badania raz na rok. WczeÅ›nie wykryta choroba umożliwia Nam szansÄ™ na mniej inwazyjne leczenie, a w konsekwencji uratowanie życia. A ja jestem tego realnym  przykÅ‚adem. 

Masz problem? Napisz do Nas. 

JesteÅ›my z Wami od dwóch lat. UdaÅ‚o Nam siÄ™ wyedukować przez ten czas z sukcesem ponad 1 000 kobiet z Uniwersytetów i korporacji. Ale przychodzÄ… do Nas, też dojrzaÅ‚e kobiety z problemem nietrzymania moczu, zaniepokojone mamy chcÄ…ce nauczyć siÄ™ rozmawiać z dziećmi o ich seksualnoÅ›ci, amazonki szukajÄ…ce wsparcia czy zagubione osoby z grupy LGBTQ+. Każda z tych osób jest dla Nas wyjÄ…tkowa. Każda z tych osób na swój sposób chce z porozmawiać o #zdrowiu. WÅ‚aÅ›nie po to jesteÅ›my <3 

Co roku jesieniÄ… możecie Nas spotkać na wybranych Uniwersytetach, na kawie w Hevre na Kazmierzu, w BoConcept na ZabÅ‚ociu. Szukajcie harmonogramów spotkaÅ„ na www.gohealthygirl.pl oraz Naszych socialach. 

Masz pytanie? napisz do mnie: karolina@gohealthygirl.pl 

 

 

Na początku nie było różowo.
Czyli jak powstała inicjatywa
Go Healthy Girl? 

17 kwietnia 2020

Wesprzyj GHG

Napisz do Nas!

karolinaochala@gmail.com    |    www.gohealthygirl.pl 

Go Healthy Girl.